صندوق های سرمایه گذاری مشترک

صندوق‎هاي سرمايه‎گذاري يا صندوق‎هاي سرمايه‎گذاري مشترك، واسطه‎هاي مالي هستند كه به عموم مردم واحد سرمایه‌گذاری (سهام صندوق) را مي‎فروشند و وجوه حاصله را در پرتفوي متنوعي از اوراق بهادار سرمايه‎گذاري مي‎نمايند. هر واحد سرمايه‎گذاري كه در صندوق‎هاي سرمايه‎گذاري فروخته مي‎شود، نمايندة نسبتا متناسبي از پرتفوي اوراق بهادار است كه صندوق سرمايه‎گذاري به وكالت از طرف سهامداران خود اداره مي‎نمايد. استفاده از صندوق های سرمایه گذاری به توزیع ریسک کمک می کند. تجارب بازار سرمایه در اغلب کشورهای دنیا نشان می دهد که اغلب مردم در این کشورها سهامدار هستند اما نه به صورت مستقیم؛ بلکه از آنجا که بسیاری از مردم اطلاعات درستی از روند بازار سهام ندارند و یا فرصتی برای حضور مداوم در این بازار برایشان مهیا نیست، برای سرمایه گذاری از صندوق های مشترک سرمایه گذاری استفاده می کنند.

با خرید واحد¬های سرمایه گذاری صندوق ها افراد عادی می توانند علاوه بر اجتناب از ریسک های معمول معاملات مستقیم ، از مدیریت حرفه ای صندوق ها، ، تضمین نقد شوندگی در کوتاه ترین زمان ممکن، شفافیت اطلاعات در این صندوق ها و استفاده از سبد سهام استفاده کنند. تسهیل فرآیند سرمایه‌گذاری دراین صندوق‌ها و همچنین خروج راحت سرمایه از آن از دیگر مزایای این ابزار نوین مالی است. کارشناسان بازار صندوق های سرمایه گذاری را بهترین گزینه برای افرادی می دانند که تجربه چندانی در بازار سرمایه ندارند و سرمایه گذاری مستقیم برای آنان در بازار خالی از ریسک نیست. از آنجایی که این صندوق ها تحت نظارت مداوم سازمان بورس و اوراق بهادار قرار دارند و از طرفی، مدیریت حرفه ای آنها را هدایت می کند، افراد به راحتی می توانند با اطمینان در آن سرمایه گذاری کرده و با بررسی مداوم اوضاع در جریان امور مربوط به واحدهای سرمایه گذاری خود قرار گیرد.

در کلیه تصمیمات مربوط به سرمایه‌گذاری (اعم از خرید، فروش یا نگهداری اوراق بهادار) واحد سبدگردانی، ابتدا تحلیل اقتصاد و محیط کلان بازار در دستور کار قرار گرفته، سپس با بررسی صنایع منتخب، شرکت‌های برگزیده با استفاده از مدل‌ها و روش‌های مختلف ارزش‌یابی همچون تنزیل عایدات و سود تقسیمی (DDM)، تنزیل جریانات نقد آزاد (FCF)، ارزش‌گذاری نسبی، ارزش‌گذاری اختیار معامله، ارزش جایگزینی یا ترکیبی از این روش‌ها انتخاب می‌گردند. در این راستا بدیهی است شرکت سبدگردان استفاده از بولتن‌ها، آخرین نرم‌افزارها و یا پیش‌بینی‌های سایر کارشناسان و مشاورین مالی را نیز به طور مستمر مدنظر خود قرار می‌دهد.

  • 1. قابليت بازخريد سهام صندوق :يكي از بهترين مزاياي صندوق‎هاي سرمايه‎گذاري قابليت بازخريد سهام صندوق، توسط خود صندوق است كه باعث افزايش درجه نقدشوندگي شده و واحدهاي سرمايه‎گذاري اين صندوق‎ها را در رديف اوراق بهادار شبه نقد قرار داده و جانشين پول مي‌نمايد. اين نقدشوندگي يكي از مهم‎ترين ويژگي‎هايي است كه صندوق‎ها به سيستم مالي ارائه نموده‎اند.
  • 2. مديريت حرفه‎اي :اعمال مديريت حرفه‎اي و تخصصي يكسان بر وجوه كليه سرمايه‎گذاران ـ جزء يا عمده، حقيقي يا حقوقي ـ است. بدين مفهوم كه ميزان سرمايه، تأثيري بر نحوة اعمال مديريت مديران صندوق بر وجوه سرمايه‎گذاران ندارد، زيرا اين وجوه به صورت مجتمع در اوراق بهادار سرمايه‎گذاري مي‎شود.
  • 3. تنوع بخشي: طبق نظرية نوين پرتفوي، سرمايه‎گذاري در تعداد معيني از سهام مختلف، به كاهش چشمگير ريسك غير سيستماتيك سرمايه‎گذاري منجر مي‎شود. اين صندوق‎ها با سرمايه‎گذاري در دامنة وسيعي از سهام، به هدف فوق دست مي‎يابند.
  • 4. هزينه‎هاي كمتر عملياتي: از آنجا كه وجوه در اختيار صندوق، به شيوه‎اي حرفه‎اي و در مقياسي وسيع اداره مي‌شوند، لذا هزينه‎هاي مبادلاتي نسبتاً كمي را در مقايسه با سرمايه گذاري‎هاي انفرادي متقبل مي‎شوند، كه اين امر خود به افزايش بازدهي سرمايه‎گذاري منجر مي‎گردد.